Asist, futbolda takım arkadaşına gol pası veren oyuncudur. Maçlardaki asistlerin sayılması resmi oyun kuralları içerisinde yer almasa da, futbol istatistikleri açısından kullanılmaktadır. Genellikle asistler, gol yolunda pas verme veya orta yapma şeklinde yapılır.

Kriterler

En yaygın olarak, golü atana pas atan veya orta açan oyuncuya bir asist yazılır. Ayrıca golü atan takım arkadaşına top sekmesi (defans, kaleci veya direkten dönmesi) hâlinde de asist yazılabilir. Bazı sistemler, başka bir oyuncunun gol atması hâlinde penaltı veya serbest vuruş yaptıran oyuncuya, veya kendi kalesine gol atmasına neden olan forvet oyuncusuna da asist yazdırabilmektedir. Bir gol genellikle asistsiz veya bir asistle olsa da; bazı sistemler iki asiste izin verebilmektedir.

FIFA

FIFA’nın Teknik çalışma Grubu, FIFA Dünya Kupası’nda asist puanlarının verilmesinden sorumludur. Teknik Çalışma Grubu’nun 1986 Dünya Kupası raporunda yazarlar, asist yapan futbolcular için ilk kez resmî olmayan istatistikleri hesapladı ve aşağıdaki kriterleri geliştirdi:

  1. Golcüye son pası veren futbolcuya asist verilmiştir.
  2. Ayrıca topa vuran iki oyuncunun asist alabilmesi için golde önemli bir role sahip olması gerekmektedir.
  3. Golcünün kendi kendine golü atması durumunda (top sürme, tek başına koşu) asist verilmemiştir.
  4. Eğer golcü rakibin kaçırdığı pastan faydalanmışsa, asist verilmemiştir.

1990 Dünya Kupası teknik raporu benzer kriterleri kabul etti, ancak serbest vuruş/penaltı ölçütünü değiştirdi.

Not: Faullerden kaynaklanan goller söz konusu olduğunda, bölgede faul yapılan oyuncu bir asist puanı alır.

Planet World Cup, 1986 verileri FIFA’dan farklı olsa da, 1966 Dünya Kupası’nda geri dönen asistler hakkında bazı retrospektif veriler hesapladı.

FIFA, 1994 yılında, Dünya Kupası turnuvalarındaki asistleri resmen takip etmeye başladı. Bu popüler olarak Amerikalı hayranlar arasında ayrıntılı spor istatistiklerinin popülerliğine atfedildi. 1994, aynı zamanda en çok gol atana verilen Altın Ayakkabı ödülünün belirlenmesinde eşitliği bozmak amacıyla asistçilerin kullanıldığı ilk Dünya Kupası oldu. O yıl Hristo Stoiçkov ve Oleg Salenko, 6 gol ve 1 asist yaparak 19 puan aldı ve berabere kaldı.